Diagnostika a léčba

Diagnózu onemocnění určuje kožní lékař – dermatolog.

Pokud by nález nebyl jednoznačný, lze provést mikroskopické vyšetření vzorku kůže. Lékař léčbu stanoví individuálně, dle konkrétního projevu kůže. Lupénka je v dnešní době celkem dobře léčitelná, nikoliv však vyléčitelná. Vrozená dispozice i při úplném klinickém zhojení zůstává a nelze proto zabránit recidivám. Protože lupénka je nevyléčitelná choroba, je důležité, abychom nalezli bezpečné a dlouhodobě aplikovatelné způsoby léčby. V současné době jsou hlavním odvětvím léčby chronické skvrnité lupénky lokálně aplikovatelné kortikosteroidy. V několika uplynulých letech vzrostly obavy související s vedlejšími účinky léčby steroidy. Pacienti všude ve světě si přejí efektivní a bezpečný, alternativní způsob léčby. Přípravky vyrobené z léčivých rostlin představují nejlépe dosažitelnou léčbu, přestože na těchto lokálně používaných přípravcích nebyly provedeny přísné testovací zkoušky předepsané vědeckými týmy. Výrobky řady Dr Michaels se v posledních dvaceti letech ukázaly jako účinné a bezpečné, přestože nezávislé a vědecké klinické testy těchto přípravků provedeny nebyly.

Léky zevní 

Krémy, masti, mléka, roztoky nebo gely. Většinou dermatolog nasadí k léčbě kortikoidy. Jsou to léky odvozené od hormonu kúry nadledvin se silnými protizánětlivými účinky. Proto jsou vhodné zejména v akutních fázích lupénky. Mají však i nežádoucí účinky. Kožní lékař může doporučit také ozařování, tzv. světloléčbu (především ultrafialovým světlem). Lze ji absolvovat buď ambulantně, nebo při hospitalizaci v nemocnici či v lázních.

Léky vnitřní

Jsou podávány ústy (orálně) či injekčně. Tato léčiva mají spoustu nežádoucích účinků, proto jsou při jejich podávání důležité pravidelné kontroly. Před zahájením a v průběhu léčby pacient podstupuje laboratorní testy. Zcela novou skupinou léčiv u lupénky jsou tzv. biologika. Tyto léky cíleněji zasahují do imunologických procesů u lupénky a jsou lépe snášeny. Podávají se pouze injekčně – některé podkožně a některé nitrožilně formou infuze. Tato léčba se předepisuje u  pacientů s těžkou ložiskovou psoriázou, kde jsou minimálně dva druhy stávajících léků bez efektu.