Atopický ekzém

Co je atopický ekzém?

Atopický ekzém (atopická dermatitida) je neinfekční zánět kůže, který obvykle začíná v dětství a je charakterizován suchou kůží a svěděním. Je to onemocnění dané geneticky, ale na jeho vzniku se podílí faktory zevního prostředí (alergeny, mikroby, potraviny), imunitní výbava člověka a porucha povrchové části pokožky (kožní bariéra). Atopický ekzém zhoršují také změny počasí, některé oblečení (vlna), srst zvířat, apod.

Příznaky atopického ekzému

Podle průběhu onemocnění se může jednat o kožní změny náhlé (akutní) nebo dlouhodobé (chronické).

Akutní příznaky

Mezi akutní příznaky patří skvrny, pupínky a puchýřky splývající v plošná ložiska, neostře ohraničená, s šupinkami na povrchu. Kromě toho bývají přítomny oděrky ze škrábání a mokvání, strupy. Pokud je průběh komplikován infekcí, projevy mohou hnisat (objeví se puchýřky vyplněné hnisem).

Chronické příznaky

Chronické kožní změny zahrnují i zhrubnutí povrchu kůže, zarudnutí, praskliny na ploskách dlaní. Lze pozorovat i vypadnutí zevní třetiny obočí, rýhy pod dolním víčkem nebo ztmavnutí kůže kolem očí.

S atopickým ekzémem se mohou společně vyskytovat i další kožní nemoci (ichthyosis vulgarit, keratosis pilaris, vitiligo, alopecie), nebo oční příznaky (např. záněty spojivek).

Atopický ekzém mohou komplikovat infekce ze zevního prostředí – bakteriální (koky), nebo virové (herpes – opar, moluskum).  

Diagnostika a místa postižení atopickým ekzémem

Diagnostika

Diagnózu stanoví kožní lékař na základě průběhu ekzému (začátek v dětství), klinického obrazu (kožní příznaky, suchost kůže, svědění). Někdy je třeba diagnózu ověřit mikroskopickým vyšetřením vzorku kůže.

Místa postižení

Nejčastěji bývají postižena místa kožních záhybů – loketní a podkolenní jamky, krk, víčka, obličej, zápěstí, ruce a nohy, ale může být postižen i celý kožní povrch. Postižení kůže závisí na věku pacienta – u kojenců bývají projevy nejprve na obličeji či na trupu a postupně se přesouvají do míst kožních záhybů.